
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 20 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Power Dissipation | 160 W |
| Max Collector Current | 40 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600 V |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Turn-Off Delay Time | 65 ns |
| Reverse Recovery Time | 42 ns |
| Continuous Collector Current | 40 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 months ago) |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Stock: 179
Distributors
pcbx
Unit Price$3.76752
Ext.Price$3.76752
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.76752 | $3.76752 |
| 10 | $3.22502 | $32.25020 |
| 25 | $3.06605 | $76.65125 |
| 50 | $2.91491 | $145.74550 |
| 100 | $2.77122 | $277.12200 |
| 300 | $2.63462 | $790.38600 |
| 500 | $2.50475 | $1252.37500 |
| 1000 | $2.38125 | $2381.25000 |
